Home » 2019 » март » 13

Daily Archives: 13. марта 2019.

“Фагус група” отворила прву електрану на биомасу у БиХ

53652974_2221260308138151_6842523346576343040_n

Прва електрана на биомасу – дрвни отпад у РС и БиХ почела је са радом у Кнежеву, а вриједност ове инвестиције премашила је десет милиона КМ.

Објекат је изграђен у оквиру комплекса дрвне индустрије „Номар“ из Кнежева, која послује у саставу которварошке групације „Фагус“. То је први објекат намијењен за производњу електричне и топлотне енергије помоћу ове врсте обновљивог енергента у БиХ.

Власник компаније „Фагус “Мирослав Малијевић истакао је за „Глас Српске“ да новоизграђени индустријски комплекс, осим електране на биомасу капацитета пет мегавата топлотне енергије и једног мегавата електричне енергије, чини и комплетно производно постројење за производњу пелета капацитета 45.000 тона годишње, највишег квалитета.

„Производићемо топлотну и електричну енергију истовремено од материјала који се у дрвној индустрији сматра отпадом, а ријеч је о кори дрвета која се иначе скида како бисмо имали несметан технолошки процес обраде дрвета. Поред коре дрвета, користимо и сјечку од огревног и целулозног дрвета. Тиме ћемо ријешити проблем одлагања отпада и произвести топлотну енергију која ће нам послужити за производњу пелета.

Електричну енергију коју произведемо испоручиваћемо Електропривреди РС“, рекао је Малијевић, додавши да су овом инвестицијом створени услови за додатно запошљавање радника из Кнежева и околине.

Почело попуњавање пријава у име пореских обвезника

42625781_2127325544198295_1750149669326946304_n

Пореска управа Републике Српске, с циљем унапређења услуга пореским обвезницима, увела је могућност предиспуњавања пореских пријава, односно Pre-filling-а за пореску пријаву за држање и употребу оружја коју ће у име пореских обвезника-физичких лица убудуће попуњавати Пореска управа РС.

У првој фази овог пројекта, Пореска управа РС ће ове пријаве попуњавати само за пореске обвезнике-физичка лица.

Ова нова могућност важан је корак ка испуњењу једног од главних циљева Пореске управе РС у будућности, а то је поједностављење процедура. Наиме, тежимо ка томе да Пореска управа у име пореског обвезника попуњава што већи број пореских пријава и на тај начин им олакша сам поступак подношења пореских пријава, а самим тим олакша и рад својим службеницима. – поручили су из Пореске управе.

Што се тиче ове нове могућности, суштина је у томе да Пореска управа РС на основу података које добија од МУП-а изврши попуњавање обрасца ПП-РО за пореске обвезнике-физичка лица који имају регистровано оружје, а који су обвезници пореза на регистровано оружје за 2019. годину.

С тим у вези, обавјештавају обвезнике пореза на регистровано оружје, у овом случају физичка лица, да ће их у наредном периоду позивати службеници Пореске управе РС да дођу у мјесно надлежну подручну јединицу Пореске управе РС, како би преузели одштампане попуњене пореске пријаве.

Порески обвезници дужни су да прегледају попуњене пореске пријаве за регистровано оружје, да их потпишу и да један примјерак предају у подручну јединицу.

Наиме, ове активности се реализују у оквиру пројекта који пореске администрације у БиХ реализују са Шведском пореском управом под називом „Јачање капацитета пореских администрација у БиХ“ који је започео са реализацијом половином 2017. године, а завршетак је планиран крајем 2020. године.