Пројекат “1000 за будућност”, које имплементира Министарство за научнотехнолошки развој, високо образовање и информационо друштво са партнерима из сектора за телекомуникације и информациону технологију, омогућио је набавку 1.000 “Rapsberry pay мини-рачунара четврте генерације “, а подјела ученицима основних школа из 20 изразито неразвијених општина у Републици Српској, отпочела је званично прије неколико дана.
Пројекат је дио научног и технолошког доприноса напорима у превазилажењу кризне ситуације усљед вируса КОВИД-19.
Циљ пројекта ‘1000 за будућност’ јесте да дјеци омогући лакше праћење онлајн наставе, да ова дјеца што прије дођу у контакт са модерном технологијом и да се упусте у своје прве програмерске авантуре.
У складу са најављеним пројектним активностима, преставници овог министарства у петак 15.05.2020.године донирали су 117 Rapsberry Pi-4 уређаја за ученике основних школа са подручја општине Кнежево.
Преузимању рачунара, осим преставника надлежног министарства, присуствовали су и директори централне О.Ш.”Доситеј Обрадовић” Кнежево- Горан Алексић, и подручних школа О.Ш.”Вук Караџић”- Живинице – Анђелко Ћелић и О.Ш.”Петар Кочић” Имљани – Новица Келеман.
“Током наредних дана рачунари ће бити уручени ученицима ових школа, у складу са системом расподјеле, гдје ће ученици централне школе добити 77 рачунара, док подручних школа Имљани и Живинице по 20 рачунара.” – нагласио је директор О.Ш. “Доситеј Обрадовић” – Горан Алексић.
Он је рекао да ће рачунари бити расподјељењи у складу са критеријумима које је прописало Министарство и утврђеним списком по наведеним критеријумима, гдје су предност имали ученици слабијег материјалног стања, у стању социјалне потребе код којих су родитељи незапослени, затим разред који похађају, гдје су предност имали ученици од 5-9 разреда; и успјех ученика – гдје су предност имали ученици који имају добар успјех.
Алексић је исказао велику захвалност Влади, представницима надлежног министарства и партнерима у имплементацији пројекта “1000 за будућност”. Ова донација ће итекако добро доћи нашим ученицима који због слабијег материјалног стања нису у могућности да приуште рачунар за потребе школовања, као и бржег информатичког усавршавања наших ученика у корак са технолошким развојем савременог доба.