Home » ВИЈЕСТИ » POSTAVLJENA PRVA ZELENA UČIONICA NA PLATOU VILENSKA VRELA- KNEŽEVO

POSTAVLJENA PRVA ZELENA UČIONICA NA PLATOU VILENSKA VRELA- KNEŽEVO

43 volontera koja su učestvovala u aktivnosti “Uređenje pristupne staze i platoa Vilenska vrela”, dokaz su da “Sve se može kad se male ruke slože”…
Naime omladinci iz Kneževa, Novog Grada, Travnika i Kotor Varoša, u nedelju su u sklopu eko akcije koje je organizovalo PD Vilenska vrela Kneževo zajedno sa partnerima PD Novska planina i OKT Teslić u projektu jačanja Zelene mreže, prikupili smeće i uklonili trule otpadke sa planinarske staze koja vodi ka platou Vilenska vrela u Cvrckoj. Potom su na platou postavili drvene klupe, stolove, info-panoe sa tematskom kartom Cvrcke i informacijama o biodiverzitetu kanjona, kao i table sa eko-porukama poput: “Budite eko, jer Mars nam je daleko”.., “Liječnik liječi, priroda ozdravljuje”…, “Ako baciš smeće, plivaćeš kraj vreće”., i
brojnim drugim eko-porukama.

“Željeli smo da ovim aktivnostima utičemo na svijest prvenstveno mladih, o potrebi boravka u prirodi, ali i očuvanju prirode, konkretnim eko-akcijama unaprijedimo zaštitu biodiverziteta kanjona rijeke Cvrcke, za čije proglašenje zaštićenim područjem smo pokrenuli inicijativu. Uređenjem platoa i postavljanjem drvenih segmenata u amfitetar, vjerujemo da ćemo skrenuti pažnju svih prolaznika i posjetilaca da za sobom ne ostavljaju ništa što bi moglo da ugrozi ovaj prirodni dragulj, te da informišući se o biodiverzitetu kanjona rijeke Cvrcke putem info- panoa prošire znanja i shvate značaj očuvanja ovog biodiverziteta i svojim ponašenjem utiču
i na druge, vodeći se bar nekom od naših eko-poruka, poput: “Zadatak je stvarno lak, voli šume, planine i zrak”. – izjavili su organizatori ovog događaja – Pd Vilenska vrela Kneževo.
Zahvalnost za podršku i učešće u volonterskoj akciji, su posebno izrazili prema članovima Pu Polednik Vrbanjci, Pd Paklarske stijene Travnik, pojedincima iz Kneževa, kao i SŠC Đuro Radmanović Novi Grad.

Kako kažu uskoro će organizovati i još jednu akciju kako bi postavili sajle i stubiće u cilju poboljšanja bezbjednosnog segmenta na stazi ka platou Vilenskim vrelima.

Projekat se provodi u sklopu projekata Jačanje Zelene mreže u BiH kojega uz finansijsku podrušklu Ambasade Republike Italije u BiH implementira i sufinansira Razvojni program Ujedinjenih nacija u BiH (UNDP BiH).