Home » ВИЈЕСТИ » ODRŽAN REGIONALNI SASTANAK BORAČKE ORGANIZACIJE RS U KNEŽEVU

ODRŽAN REGIONALNI SASTANAK BORAČKE ORGANIZACIJE RS U KNEŽEVU

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić je 29.05.2024. godine u Kneževu prisustvovao sjednici koordinacionog odbora Boračke populacije regije Kneževo, Čelinac, Kotor Varoš i Teslić. Ovoj sjednici prisustvovali su, osim njega, i Radan Ostojić – predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske, Milovan Gagić – predsjednik predsjedništva BORS-a, Goran Borojević – načelnik opštine, Mirko Svjetlanović – predsjednik Boračke organizacije Kneževo kao i predstavnici boračkih organizacija Čelinac, Kotor Varoš i Teslić.

Egić je, nakon sastanka sa načelnikom opštine Kneževo Goranom Borojevićem i regionalnog sastanka boračkih organizacija Čelinac, Kotoro Varoš, Teslić i Kneževo, rekao da Vlada, osim redovnih mjera kojima pomaže boračke kategorije na osnovu Zakona o pravima boraca, poginulih borca i ratnih vojnih invalida, pruža podršku i vanrednim mjerama.

On je istakao da je Vlada u prošloj godini na području opštine Kneževo pružila pomoć za 33 borca, obezbijedila liječenje za 12, a banjsku rehabilitaciju za četiri, za šta je ukupno izdvojeno 27.000 KM.

Egić je istakao da je Vlada Srpske za socijalno zbrinjavanje radnika koji su ostali bez posla prilikom privatizacije preduzeća i stečaja u prošloj godini izdvojila 100.000 KM, čime je 12 ljudi na ovaj način zbrinuto.

Borojević je rekao da je na sastanku bilo riječi o zapošljavanju boračkih kategorija, prije svega djece poginulih boraca u opštini Kneževo.

On je naveo da na području ove opštine još nije zaposleno dvoje djece poginulih boraca sa visokom stručnom spremom, dok ostaje još da se riješi ovo pitanje za djecu sa srednjom stručnom spremom i nekvalifikovane.

Borojević je pozvao građane Kneževa da se na Vidovdan, 28. juna, okupe na osveštanju centralne spomen-sobe i centralnog spomen-obilježja poginulim borcima.

Predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske Radan Ostojić rekao je da je prioritet ove organizacije zapošljavanje djece poginulih boraca, kojih je u Kneževu 16, te pravna pomoć u odbrani Srba koji su procesuirani u Sudu BiH za navodne ratne zločine.

Ostojić je naveo da je trenutno više od 250 ljudi u fazi procesuiranja, a više od 150 se nalazi na izdržavanju kazne.

„Naša je obaveza da pomognemo ljudima koji su branili Republiku Srpsku, a protiv kojih se vodi postupak da dokažu svoju nevinost“, rekao je Ostojić.

On je dodao da je na sastanku bilo riječi o aktivnostima Boračke organizacije Republike Srpske koje treba preduzeti u pogledu stvaranja jedinstva radi očuvanja Republike Srpske.

„Na sjednici regije koordinacionog odbora usvojen je još jedan niz zaključaka na poboljšanju položaja boračke populacije.“ – naglasio je Mirko Svjetlanović predsjednik Boračke organizacije opštine Kneževo, zahvaljujući se predstavništvu ministarstva rada i boračke populacije, Boračkoj organizaciji RS i Načelniku Opštine na dosadašnjim preduzetim aktivnostima na poboljšanju položaja boraca u opštini Kneževo i ovoj regiji.