Полицијска станица Кнежево, започела је са реализацијом кампање ,,Спријечимо вршњачко насиље“, a коју спроводи Министартсво унутрашњих послова Републике Српске на подручју цијеле Републике Српске и трајаће до 10.11.2018. године.
Обзиром да је вршњачко насиље најучесталије међу дјецом школског узраста, у више Основних и средњој школи на подручју ове Полицијске станице, полицијски службеници ће одржати низ едукативних предавања за ученике на тему “Вршњачко насиље и други појавни облици малољетничке деликвенције”. Поред ученика, активности ће бити усмјерене и према родитељима, педагозима и другом наставном кадру у школама.
Ове активности ће се спроводити у Основним школама „Доситеј Обрадовић“ У Кнежеву, „Петар Кочић“ у Имљанима и „Вук Караџић“ у Јаворанима и Живиницама, гдје ће предавањима бити обухваћени 8 и 9 разреди наведених школа, те у Средњошколском центру „Јован Дучић“ у Кнежеву, гдје ће предавањима бити обухваћени 1 и 2 разреди средње школе.
У наредном тексту подсјетићемо се битних одредница у вези са вршњачким насиљем, а то су: појам вршњачко насиље, који су најчешћи облици који се појављу, какве посљедице оставља на жртве вршњачког насиља, на који начин можемо препознати да се ради о вршњачком насиљу и који су узроци настанка вршањчког насиља? Кренимо редом.
Вршњачко насиље подразумијева физичко или психичко насилно понашање усмјерено према дјеци или младима од стране њихових вршњака, а које је почињено са циљем повређивања, и разликује се по облику, тежини, интензитету и временском трајању.
Облици вршњачког насиља су:
• Физичко насиље (ударање, гурање, гађање, чупање итд);
• Вербално (психичко) и емоционално насиље (исмијавање, застрашивање, оговарање, називање погрдним именима итд);
• Сексуално насиље (сваки вид физичког или вербалног контакта са сексуалним садржајем а са циљем узнемиравња намјерног наношења физичке или душевне боли и срамоте дјетету или младима).
Посљедице вршњачког насиља:
• Оставља психолошке потешкоће;
• Дјеца постају плашљива, не иде им се у школу, слабије уче и нису расположена;
• Дјеца имају ниско самопоштовање, осјећај неспретности, љутње и самосажаљења.
Како препознати вршњачко насиље?
• Симптоме вршњачког насиља првенствено могу препознати родитељи и наставно особље по понашању дјетета (изненадна гестикулација тијела, повлачење у себе, бјежање са часова, модрице по тијелу, лош апетит, ноћно мокрење, главобоље итд)
Зашто дјеца постају насилна:
• Асоцијална породица, губитак или развод родитеља;
• Селидбе;
• Породично насиље.