Home » 2020 » мај » 11

Daily Archives: 11. маја 2020.

POGLEDAJTE KOJE JE MJERE UKINO REPUBLIČKI ŠTAB

FB_IMG_1589220443151

Republički štab za vanredne situacije stavio je van snage zaključke za organizaciju lokalnih karantina i onih pri graničnim prelazima.

Vozače u međunarodnom transportu, inspektori će samo evidentirati i neće im biti izdavana rješenja o kućnoj izolaciji.
“Sutra od 6.00 časova lokalne zajednice će imati obavezu da raspuste lokalne karantine i one koji su smješteni u njima upute u kućnu izolaciju gdje će provesti ostatak vremena koji im je ostao do 14 dana. Inspektori će na granici izdavati rješenja o kućnoj izolaciji na graničnim karantinima. Svaka osoba shodno svom mjestu prijavljenog prebivališta, bilo državljanin BiH, bilo druge zemlje imaće obavezu da boravi u kućnoj izolaciji”, kaže Alen Šeranić, ministar zdravlja i socijalne zaštite.

Lica koja u pograničnom području obavljaju poljoprivrednu djelatnost moći će da to rade i dalje, ali će morati pokazati dokumenta republičkom inspektoru kako im ne bi izdao rješenje o kućnoj izolaciji, pojasnio je ministar Šeranić.

Republički štab za vanredne situacije ukinuo je zabranu okupljanja više od tri lica i dozvolio okupljanja do 50 osoba, I dalje su zabranjena masovna i organizovana javna okupljanja
“Relaksacija mjera ne podrazumjeva da naše ponašanje treba biti relaksirano. Relaksacija mjera podrazumjeva vraćanje određenih aktivnosti u naše živote i javnu sferu, ali to podrazumjeva da se mi kao pojedinci i dalje moramo odgvorno ponašati. Upravo će biti ta naša odgvornost ogledalo onog što će nas dočekati u narednom periodu”, kaže Šeranić.

Još 24 lica u Srpskoj pozitivna su na virus korona, od testiranih 735 uzoraka u posljednja 24h. Deset novozaraženih je iz Banjaluke, po tri su iz Laktaša, Broda i Doboja, po dva iz Čelinca i Gradiške, a jedno lice je iz Drinića, rekao je Alen Šeranić, ministar zdravlja Srpske.

U protekla 24 časa testirano je 80 zdravstvenih radnika u UKC-a, a pozitivan nalaz potvrđen je kod jednog ljekara, dok su nalazi kod svih radnika iz ostalih zdravstvenih ustanova bili negativni.
“Sada sa nekim zadovoljstvom mogu da kažem da je broj slučajeva opao. Broj suspektnih slučajeva sa teškim stanjima, meni se čini da je opao. Naravno, to ništa ne znači, par dana,ali, neka moja impresija da broj pozitivnih slučajeva polako opada, ja se nadam da ćemo uskoro izaći iz ovih velikih problema”, kaže Maja Travar, načelnik zavoda za mikrobiologiju.

Vlada Republike Srpske snosiće troškove testiranja na virus korona za učenike i studente iz Srpske koji se školuju van granica Republike, rekao je ministar Šeranić.

Vlada je zamolila učenike i studente za razumijevanje i da svoj odlazak na testiranje prilagode planu i radu nadležnih ustanova, a uvažavajući raspoložive kapacitete u laboratorijama u kojima se vrše testiranja.

Na UKC stigla je donacija koja će značajno olakšati rad Zavoda za mikrobiologiju. Radi se o setu medicinske laboratorijske opreme za testiranje na virus korona, donaciji Međunarodne agencije za atomsku energiju.
“Mi smo u Državnoj regulatronoj agenciji pravili neke prioritete i sobzirom na činjenicu da je ovdje u Banjaluci najizraženiji problem korona virusa, opredjelili smo se da prva oprema ide ovdje. Sljedeći set dolazi u Sarajevo, i on je već jednim dijelom stigao”, kaže Zoran Tešanović, zamjenik direktora Državne regulatorne agencije za radijacionu i nuklearnu bezbjednost.

“Ovom donaciju dobili smo PCR aparat koji je jedan od instrumenata za testiranje pacijenata suspektnih na prisustvo korona virusa. Dobili smo sigurnosne komore i na taj način se povećava sigurnost onih koji rade tokom testiranja, što nam je izuzetno, izuzetno važno. dobili smo prateće manje aparate koji su potrebni za pripremanje uzoraka. A dobili smo i 2.500 testova”, kaže Zvezdana Rajkovača, pomoćnik generalnog direktora za medicinska pitanja.

Ukupan broj pozitivnih na virus korona u Srpskoj je 1.129 dok je broj oporavljenih od bolesti izazvane ovim virusom porastao na 461. Dobro je da broj pozitivnih držimo pod kontrolom i ispod pet odsto. Imamo 3,2 odsto zaraženih u odnosu na broj testiranih, kaže ministar Šeranić.

Izvor: Atv

ТРАНСПОРТ КНЕЖЕВО: ОД ДАНАС ПОЧИЊЕ СА РАДОМ ЈАВНИ ПРЕВОЗ У КНЕЖЕВУ

FB_IMG_1589199906029

Транспорт д.о.о. Кнежево, обавјештава све путнике, да од данас почињу са међуградским линијама.

Распоред линија на путном правцу Кнежево-Бања Лука и обратно, од понедељка до петка је следећи:

Кнежево – Бања Лука 05.00, 08.30 и 15.15 часова;
Бања Лука – Кнежево 07.00, 14.00 и 17.00 часова.

Из управе овог јавног превозника, нагласилу су да ће о даљим промјенама линија, обавијестити своје кориснике у петак, када ће доставити и распоред линија за викенд.

Такође, замолили су своје путнике да се обавезно придржавају издатих мјера и препорука Републичких и Општинских органа, тј.обавезно носе маску и рукавице приликом уласка у аутобус.